Wycieczka do skansenu „KARPACKA TROJA” w Trzcinicy |
Organizatorami i sponsorami całodniowej wycieczki do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy było Stowarzyszenie Bądźmy Razem przy SOSW w Sanoku oraz dyrekcja naszego Ośrodka. Karpacka Troja to kompleks muzealny położony w województwie podkarpackim, koło Jasła założony w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.
Do Trzcinicy wyruszyliśmy z Sanoka o godz. 8.30 autokarem firmy Kontra i szkolnym busem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o 10.30 podzieleni na dwie grupy. Dla pierwszej grupy przygotowano warsztaty łucznicze, gdzie dowiedzieliśmy się z czego składa się łuk i jak wykonuje się strzały oraz wysłuchaliśmy instruktażu o napinaniu łuku i bezpiecznym oddaniu strzału. Warsztaty okazały się niezwykle emocjonujące, do końca toczyła się walka o najbardziej celne oddanie strzałów i zdobycie medalu najlepszego łucznika.
Potem obejrzeliśmy w sali kinowej film edukacyjny o najstarszym osadnictwie w Trzcinicy, datowanym na dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa oraz późniejszym z okresu wczesnego średniowiecza. Było to dobre przygotowanie do zwiedzania Sali muzealnej, w której oprócz typowych eksponatów z wykopalisk, artyści plastycy przygotowali ludzkie postaci naturalnych kształtów, obrazując scenkami życie naszych przodków od epoki kamienia do średniowiecza. Następnie grupa pod opieką przewodnika zwiedziła skansen, czyli park archeologiczny i grodzisko. Dzieci bardzo zaciekawiło w jaki sposób Słowianie budowali domy, jak urządzali poszczególne pomieszczenia. Chętni do zwiedzania grodziska na górze musieli pokonać najpierw dwieście schodów, a potem przejść trochę drogi, aby obejrzeć fragmenty obronnej palisady i wytyczonego grodu oraz podgrodzia. Grupa druga miała podobny program pobytu, z tą różnicą, że brała udział w warsztatach garncarskich, gdzie uczestnicy mieli za zadanie ulepić naczynia z gliny. Wyroby te zostaną z kolei wypalone w piecu i przesłane na adres szkoły. W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się na obiedzie w Jaśle w restauracji „U Schabińskiej”. Do Sanoka dojechaliśmy na godzinę 17.00 W wycieczce wzięło udział 47 wychowanków SOSW i 18 opiekunów oraz pani Ewa Jakubowska- Osenkowska i pani Magdalena Bednarz - prezes i wiceprezes Stowarzyszenia. Magdalena Pielech
|