Wycieczka do skansenu „KARPACKA TROJA” w Trzcinicy

Organizatorami i sponsorami całodniowej wycieczki do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy było Stowarzyszenie Bądźmy Razem przy SOSW w Sanoku oraz dyrekcja naszego Ośrodka. Karpacka Troja to kompleks muzealny położony w województwie podkarpackim, koło Jasła założony w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

 

Do Trzcinicy wyruszyliśmy z Sanoka o godz. 8.30 autokarem firmy Kontra i szkolnym busem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o 10.30 podzieleni na dwie grupy. Dla pierwszej grupy przygotowano warsztaty łucznicze, gdzie dowiedzieliśmy się z czego składa się łuk i jak wykonuje się strzały oraz wysłuchaliśmy instruktażu o napinaniu łuku i bezpiecznym oddaniu strzału. Warsztaty okazały się niezwykle emocjonujące, do końca toczyła się walka o najbardziej celne oddanie strzałów i zdobycie medalu najlepszego łucznika.

 

Potem obejrzeliśmy w sali kinowej film edukacyjny o najstarszym osadnictwie w Trzcinicy, datowanym na dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa oraz późniejszym  z okresu wczesnego średniowiecza. Było to dobre przygotowanie do zwiedzania Sali muzealnej, w której oprócz typowych eksponatów z wykopalisk, artyści plastycy przygotowali ludzkie postaci naturalnych kształtów, obrazując scenkami życie naszych przodków od epoki kamienia do średniowiecza.


Następnie grupa pod opieką przewodnika zwiedziła skansen, czyli park archeologiczny i grodzisko. Dzieci bardzo zaciekawiło w jaki sposób Słowianie budowali domy, jak urządzali poszczególne pomieszczenia. Chętni do zwiedzania grodziska na górze  musieli pokonać najpierw dwieście schodów, a potem przejść trochę drogi, aby obejrzeć fragmenty obronnej palisady i wytyczonego grodu oraz podgrodzia.


Grupa druga miała podobny program pobytu, z tą różnicą, że brała udział w warsztatach garncarskich, gdzie uczestnicy mieli za zadanie ulepić naczynia z gliny. Wyroby te zostaną z kolei wypalone w piecu i przesłane na adres szkoły.


W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się na obiedzie w Jaśle w restauracji  „U Schabińskiej”.

Do Sanoka dojechaliśmy na godzinę 17.00

W wycieczce wzięło udział 47 wychowanków SOSW i 18 opiekunów oraz pani Ewa Jakubowska- Osenkowska i pani Magdalena Bednarz - prezes i wiceprezes Stowarzyszenia.

Magdalena Pielech

 

 

Nasi Przyjaciele


 

 

Federacja 13 ogniwo

 


 

EAE

 


 

 


Nasze konto

Bank Gospodarstwa Krajowego

Rachunek bieżący

23 1130 1105 0005 2485 0820 0001

ZFŚP

93 1130 1105 0005 2485 0820 0002

Darowizny

66 1130 1105 0005 2485 0820 0003

Schroniska młodzieżowe